Wodospad Zeusa – najważniejsze informacje potrzebne na podróż

Położenie – Grecja , wąwóz Enipeas

  • Wodospad zeusa jest położony w Litochoro w tłumaczeniu oznacza kamienne miejsce . znajduje się obok wąwozu  rzeki Enipeas. Ścieżka prowadząca do wanny Afrodyty jest z prawej strony zabezpieczona barierkami, po obu stronach możemy zauważyć dużą roślinność i strome skały. Gdy pokonujemy trasę wąwozu staje się węższy i prowadzi zygzakiem , nie jest to długa i mecząca ścieżka lecz przyjemna i wyciszająca chodź nie są stworzone dla ludzi z lękiem wysokości

Historia i mit o wąwozie Enipeas

  • W Greckiej mitologii znajduje się 12 bogów , natomiast historia dwóch z nich ma szczególny związek z wodospadem i rzeka Enipeas. Zeus był bogiem piorunów a Afrodyta boginią piękności. Zeus bawiąc się swoimi umiejętnościami  nieumyślnie trafił piorunem w skałę stwarzając wodospad. Afrodyta po dokonanych przez nią zdradach chodziła obmywać ciało z wszystkich win pod wodospad. Zeus zauważając stale kąpiącą się tam Afrodytę stworzył dla niej dogodne miejsce nazywające się dziś „wanna’’, w taki sposób powstały ich nazwy.

Grecja – religia

  • Grecja jest krajem prawosławny, według ich konstytucji ma nadany status religii państwowej. W drodze do wodospadu Zeusa można napotkać kapliczki. Istnieją dwa rodzaje kapliczek – dziękczynne i żałobne. Dziękczynne w szczególności można znaleźć na szlakach górskich dziękując za bezpieczną podróż a żałobne są stawiane w miejscach w których ktoś zmarł. W takich budowlach znajdują się miedzy innymi ikony świętych, świeczki, zapalniczki, bransoletki  zrobione przez osoby wierzące które dają sczeszcie osobą chorym i potrzebującym oraz znajduje się tam woda z oliwa w szklance na której pływa świeczka.

Leave a Reply