Wielkanoc w Grecji

Jak wygląda Wielkanoc w Grecji?

Wielkanoc jest to najważniejsze święto dla Greków.

Kiedy się zaczyna?

Rozpoczyna się w Czysty poniedziałek, który jest najczęściej tydzień po polskich świętach wielkanocnych. Początkuje on 40 dniowy post podczas którego Grecy nie jedzą produktów:

  • mięsa
  • owoców morza
  • nabiału
  • oleju i nie piją wina

Jak odbywa się wielki tydzień ?

Wielki Czwartek– dzień pieczenia świątecznych wypieków. Maluje się też w tedy jajka na czerwony kolor, jest to symbol krwi Jezusa Chrystusa. W ten dzień kobiety przygotowują kościół do procesji w wielki piątek.

Wielki Piątek-opłakuje się śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu Na znak cierpienia opuszczane są flagi z masztów. Tego dnia sklepy i restauracje są otwarte krócej niż zwykle. Wieczorem w całej Grecji odbywają się uroczyste procesje.

Wielka sobota-jest to najważniejszy dzień Wielkanocny. Nocą Grecy zbierają się w kościele na msze rezurekcyjną, która wyróżnia się na tle innych państw, ponieważ kilka minut przed północą gasną światła. O północy pastor przekazuje wieści o zmartwychwstaniu Chrystusa. Po tej nowinie Grecy składają sobie życzenia i biją dzwony.

Wielka Niedziela – poranek rozpoczyna się od pieczenia baranka lub kozła, który jest pierwszym posiłkiem po postnym dla Greków. Przygotowaniom towarzyszy muzyka i tańce. Grecy są bardzo rodzinni, dlatego przy stole zbiera się  duża ilość osób. Odbywa się w ten dzień także bitwa na jaja.

Leave a Reply